YELDA AKCOŞ AKILLIGÖZ

1970 yılında İzmir’ de doğdu. Hacettepe Üniversitesi, Eczacılık Fakültesinden mezun olduktan sonra aynı fakültenin Farmakognozi Anabilim Dalı’ nda araştırma görevlisi olarak yüksek lisans ve doktora çalışmalarını tamamladı. Adaçayı Eczanesi sahip ve sorumlu müdürlüğünü yaptıktan sonra, Ankara Eczacı Odası’ nda denetçi eczacı olarak çalıştı ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ ndan emekli oldu.

Başkent İletişim’ den Milli Eğitim Bakanlığı onaylı güzel konuşma, diksiyon, sunuculuk ve spikerlik sertifikalarını aldı. Anadolu Üniversitesi, Açık Öğretim Fakültesi, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümünden de mezun oldu.

Çok küçük yaşlarda agrandizörle tanıştığını ve karanlık odada, babasının siyah-beyaz fotoğraf baskıları arasında büyüdüğünü söyleyen Akıllıgöz, 1988’ de Hacettepe Üniversitesi’ nde ilk fotoğrafçılık derslerini aldı. 2005’ te başladığı amatör fotoğraf çalışmalarını 2013 yılından itibaren Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD) ve Fotoğraf Sanatı Kurumu Derneği (FSK)’ nde sürdürüyor.

AFSAD Temel Eğitim Semineri, Fotoğraf Sanatında Dışavurum, Fotoğraf Sanatında Işık, Renk ve Kompozisyon atölyeleri ve Kontemplatif Fotoğraf Semineri’ nde asistanlık yaptı. Makro, Soyut ve Kısa Film atölyelerine, Photoshop, Lightroom, Dijital Siyah-Beyaz Fotoğraf seminerlerine ve çeşitli eğitim programlarına katıldı. Fotoritim dergisinde çalıştı.

Anadolu Üniversitesi, Açık Öğretim Fakültesi Felsefe Bölümü öğrencisidir.

Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD) Yönetim Kurulu Üyesi ve Fotoğraf Sanatı Kurumu Derneği (FSK) üyesi olup AFSAD’ da Temel Eğitim Semineri eğitmenliği yapıyor.

İlgi alanı, kontemplatif ve soyut fotoğraftır.

İlk şiir kitabı olan “En Uzun Gece” 2005’ te yayınlandı.

AFSAD – Bir Ankara Projesi-2015, AFSAD – Göçmenlik- 2015, Ankaralı Gezginler – Çankaya Fotoğraf Çalışması- 2016 ve FSK – Polatlı 2017 projelerinde çalıştı.

Çok sayıda karma fotoğraf gösterisi ve karma sergiye de katıldı.