YELDA AKCOŞ AKILLIGÖZ

1970 İzmir doğumludur. Hacettepe Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi mezunu olup aynı fakültenin Farmakognozi Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak yüksek lisans ve doktora çalışmalarını tamamlamıştır. Adaçayı Eczanesi sahip ve sorumlu müdürlüğünü yaptıktan sonra, Ankara Eczacı Odası’nda denetçi eczacı olarak çalışmış ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli olmuştur.

Başkent İletişim’den Milli Eğitim Bakanlığı onaylı güzel konuşma, diksiyon, sunuculuk ve spikerlik sertifikasına sahiptir. Anadolu Üniversitesi, Açık Öğretim Fakültesi, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü mezunudur.

Çok küçük yaşlarda agrandizörle tanıştığını ve karanlık odada, babasının siyah-beyaz fotoğraf baskıları arasında büyüdüğünü söyleyen Akıllıgöz, 1988’de Hacettepe Üniversitesi’nde ilk fotoğrafçılık derslerini almıştır. 2005’te başladığı amatör fotoğraf çalışmalarını 2013 yılından itibaren Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD) ve Fotoğraf Sanatı Kurumu Derneği (FSK)’nde sürdürmektedir.

AFSAD Temel Eğitim Semineri, Fotoğraf Sanatında Dışavurum, Fotoğraf Sanatında Işık, Renk ve Kompozisyon atölyelerive Kontemplatif Fotoğraf Semineri’nde asistanlık yapmıştır. Makro, Soyut ve Kısa Film atölyelerine, Photoshop, Lightroom, Dijital Siyah-Beyaz Fotoğraf seminerlerine ve çeşitli eğitim programlarına katılmıştır. Fotoritim dergisinde çalışmıştır.

Anadolu Üniversitesi, Açık Öğretim Fakültesi Felsefe Bölümü öğrencisidir.

Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD) Yönetim Kurulu Üyesi ve Fotoğraf Sanatı Kurumu Derneği (FSK) üyesi olup AFSAD’da Temel Eğitim Semineri eğitmenidir.

İlgi alanı,kontemplatif ve soyut fotoğraftır.

İlk şiir kitabı olan “En Uzun Gece” 2005’te yayınlanmıştır.

AFSAD – Bir Ankara Projesi-2015, AFSAD – Göçmenlik- 2015, Ankaralı Gezginler – Çankaya Fotoğraf Çalışması- 2016 ve FSK – Polatlı 2017 projelerinde çalışmıştır.

Çok sayıda karma fotoğraf gösterisi ve karma sergiye katılmıştır.