ABDULLAH KIRIM

Fotoğraf merakı ortaokul yıllarında başladı. Sokak başlarındaki körüklü makinelerle fotoğraf çeken şipşak Fotoğrafçılar ilgisini çekmiş, merak uyandırmıştır. Önceleri daha çok kameranın önünde olmayı sevmiştir. İlk fotoğraf makinesine memuriyete başladığı yıllarda sahip oldu. Daha çok aile, anı, gezi fotoğrafları çekti.

Fotoğrafla bilinçli tanışması ve fotoğrafın bir sanat olduğunu anlaması Adana’da görev yaptığı sırada olmuştur. Adana Fotoğraf Amatörleri Derneğinin açtığı  (AFAD) kurs,seminer ve sergiler fotoğrafı daha çok sevmesine ve ilgi alanı haline gelmesine neden olmuştur. Temel Fotoğrafçılık derslerini AFİAP Dr. S.Haluk  UYGUR’ dan  aldı. Hakkari’  de görev yaptığı sırada Hakkari’nin doğal güzellikleri fotoğraf sevgisini daha da büyüttü ve geliştirdi. Hakkâri Fotoğraf Amatörler Derneği’nin (HAKFAD) kurulmasına öncülük etti.

Dünden Bugüne Hakkari (2007), Kar-Beyaz Hakkari ( 2008)  karma sergilerinde eserleri yer aldı. Ustası H.UYGUR ‘un yüreklendirmesiyle İlk kişisel sergisi olan “ Seversen Her Yer Güzeldir HAKKARİ ” konulu çalışmasını Adana Başkent Sanat Galerisinde (Nisan-2008), Uşak Atatürk Kültür Merkezi Sanat Galerisinde (Haziran-2008), Ankara Milli Piyango Talih Kuşu Sanat Galerisinde (Nisan-2009), Konak Belediyesi Abacıoğlu Sanat Galerisinde İzmir ( Nisan-2010) sergiledi. 2010-2011-2012 yıllarında Uşak da açılan üç ayrı karma sergide ve Çukurova Fuarı Çocuk Fotoğrafları Karama Sergisinde eserleri yer aldı. Uşak da görev yaptığı yıllarda Adana Altın Oran Sanat Platformu Sanatçılarıyla üç yıl üst üste Fotoğraf Etkinlikleri yapılmasına öncülük etti. Sergi, Kurs, Seminer, Fotoğraf Gösterisi, Söyleşi, Workshop, Pin Holl v.b. çalışmalar. Ustası S.Haluk UYGUR un öncülüğünde  Uşak da 64 büyük fotoğraf ustasının eserlerinin yer aldığı Uşak Bir Sergi Yeri,  Kaybolan Meslekler (Ustalara Saygı) adı altında Uşak İsmet Paşa Cad. üzerindeki işyerlerinin vitrinlerinde sergilenmesine vesile oldu. Uşak Defterdarlığı Girişinin Sanat Galerisine dönüştürülmesine, Uşak Fotoğraf Sanatçıları Derneğinin kurulmasına, Uşak da fotoğraf sanatının sevilmesine ve tanınmasına vesile oldu. 

2016 yılından bu yana yaşamını Ankara da sürdüren Abdullah KIRIM fotoğraf çıraklığını FSK bünyesinde, Mehmet UÇAR’ın 2. Düzey Fotoğraf Uygulamaları, Fikret ÖZKAPLAN’ ın  Portre Fotoğrafçılığı,  Tansu GÜRPINAR ‘ın Genel Doğa Fotoğrafçılığı, Mehmet TEZCAN’ ın 3.Düzey Temel Dijital  Düzenleme seminerleriyle sürdürmüştür.

2017 Nisan ayında Ustası Mehmet UÇAR’ın desteği ile FSK bünyesinde ‘’Seversen Her Yer Güzeldir Hakkari ‘’ konulu çalışmasını sergilemiş, aynı konulu bir fotoğraf  gösteri  ve söyleşi gerçekleştirmiştir.