NECDET GÜRSOY

Fotoğrafla ilk tanışmasıAlmanya’daki akrabalarının 1970’li yıllarda hediye olarak Türkiye’ye getirdiği ADOX marka 12 pozluk siyah-beyaz film kullanan bir fotoğraf makinesi sayesinde oldu.

Lise yıllarında ailesinin satın aldığı Zenith TTL model bir makine ile önceleri renkli negatif, ilerleyen dönemlerde de renkli slayt (diapozitif-saydam) çekimler yaptı. Kızılay, Karanfil Sokak’ta bulunan Sadık Tunç’un sahibi olduğu ST Color’da bir süre çalıştı. Film banyosunun nasıl yapıldığını, agrandizörü vs o dönemde tecrübe ederek öğrenme imkanı buldu. İlk slayt filmini o zamanlar Onur Çarşısı’nda faaliyet gösteren Tripod’dan satın aldığını hatırlıyor. Maltepe’deki Rus Pazarı’ndan 5 TL’ye satın aldığı slayt makinesini de lambası yanıp ömrünü tamamlayana kadar uzun yıllar projeksiyon amaçlı kullandı.

Binlerce slayttan oluşan portföyü dijital fotoğrafa geçilmesiyle birlikte arşive kalktı. Dijitale geçiş döneminde ekonomik fiyata satılan ilk kompakt dijital makinelerden bir tane alma imkanı buldu.

2008’dehalen kullanmakta olduğu Nikon D200 SLR dijital profesyonel makineyi satın aldı. İlk başta karmaşık gelen kullanımı nedeniyle birkaç yıl kutusunda bekledikten sonra el kitabını okuyarak ve özelliklerini yavaş yavaş öğrenerek çekimler yapmaya devam etti. İlk başta 18-135 mm objektifle gerçekleştirdiği çekimleri 70-300 mm objektifle de yapmaya başladı.

Katıldığı yarışmalarda elde ettiği en yüksek derece mansiyon oldu. Bazı yarışmalarda sergilemeye değer görülen fotoğrafları bazen de küçük para ödülleri kazandı.

Çoğunlukla havacılık fotoğrafları çekti. Doğa, kültür-sanat vb her türlü konuda fotoğrafa ilgi duyuyor. 2011’den sonra çekmeye başladığı basın fotoğrafları da çeşitli gazete ve dergilerde yayınlandı.

Fotolia, BigStock Photo, Istock ve Alamy gibi stok fotoğraf ajanslarında satışa sunulan binlerce dijital fotoğrafı çok fazla gelir getirmese de dünyanın pek çok yerinden alıcı buluyor.