ÖMER GEMİCİ

1949 baharında Boyabat’ta doğdu. Gölköy İlköğretmen Okulu’nda okudu. İstanbul Yükseköğretmen Okulu ve İÜ Fen Fakültesi Fizik-Matematik Bölümü mezunu.

Kasım 1969’da ilk fotoğraf makinesi Kiev’i aldı. Arhavi, Ankara, Kozluk ve Balıkesir’de görev yaptı.

1995’te Balıkesir Üniversitesi Sinema ve Fotoğrafçılık Topluluğu – SİFOT’u kurdu. Grup BASAF’a katıldı.

Necatibey Eğitim Fakültesi fizik öğretim üyesi olarak öğretmenlik; SİFOT akademik danışmanı ve aktif bir Grup BASAF, BASAF (Balıkesir Fotoğraf Sanatı Derneği) kurucu ve yönetim kurulu üyesi olarak fotoğrafçılık yaşamını gençlerle birlikte sürdürdü (1995-2007). BAÇEV (Balıkesir Çağdaş Eğitim Vakfı) kurucu ve yönetim kurulu üyesi olarak gençlere hizmet üretti, destek sağladı (1996-2005). Balıkesir Ulusal Fotoğraf Müzesi ve M. Emin Tan Fotoğraf Kitaplığı’nın kurucuları arasında yer aldı. Üç kişisel sergi açtı: “İngiltere İzlenimleri”, “Doğadan Olduğu Gibi”, “Bir Öğretmenin Kendine Yetmek ve Öğrencilerini Eğitmek için Çıktığı Yolda Karşılaştıkları”. Altı kişisel sunum gerçekleştirdi: “Rengarenk Rengahenk-1-2”, “Bir Çağdaş Masal”, “Atatürk’ün Yurtiçi Gezilerinde Önemli Bir Durak: Balıkesir”, “Karesi Darülmuallimin’den Necatibey Eğitim Fakültesi’ne”, Kuvay-i Milliye Destanı: Arhavili İsmail”, Çizgiler ve İzler”, “Patagonya”, “Görünce Ölesim Geldi”. Onlarca karma sergi ve sunuma katıldı. Ulusal düzeyde çok sayıda ödül ve sergileme kazandı.

Otuzdört hizmet yılının ardından 2007’de emekli oldu.

Öğretmenin emeklisi olmadığı içindir ki arada AÜ AÖF Kameranlık ve Fotoğrafçılık Bölümü’nü bitirdi. Ankara Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde Osmanlıca eğitimini tamamladı. Derneklerin fotoğraf eğitimi etkinliklerinde görev alıyor; TFSF – Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu eğitim ve yarışma birimlerinde katkı vermeye çalışıyor.