gezgin KADRAJ

SOKAK SENİ ÇAĞIRIYOR:
Hamamönü Sokaklarında

FSK (Fotoğraf Sanatı Kurumu) Derneği olarak, “Sokak Seni Çağırıyor!” mottosuyla yola çıktığımız Ankara sokakları gezimizi, 16 Ekim 2022 Pazar günü, birbirinden değerli fotoğraf dostlarıyla birlikte Hamamönü’nde gerçekleştirdik. Derneğimizin 2022-2023 sezonunun ilk sokak gezisi olan bu etkinlik, sonbahar ayının cilvesiyle yağmurlu bir havada başladı. Hava muhalefetine rağmen etkinliğimize dahil olan fotoğraf dostlarımızla saat 15:00’da, Hamamönü Saat Kulesi önünde buluştuk. Uzun bir aradan sonra daha önceki etkinliklerimize katılan arkadaşlarımızın yanı sıra, ilk kez bizimle olan yeni arkadaşlarımızı görmek ayrıca mutluluk vericiydi. Buluşma saatinden yaklaşık 15 dakika sonra keyifli sohbetler eşliğinde Hamamönü’ nün tarihi sokaklarını fotoğraflamak için keşfe koyulduk.

Hamamönü, Ankara ilinin Altındağ ilçesinde bulunan tarihi bir semttir. Semtte bulunan 19. yüzyıl sivil mimarlık örneği tarihi binalar, restore edilerek bölge yeniden canlandırılmıştır.

Hamamönü, adını bir Türk boyu olan Oğuzların Bayındır boyu beylerinden Karacabey’in yaptırdığı çifte hamamdan almıştır. Tarihi Karacabey Hamamı burada bulunmaktadır. İstiklal Marşı’nın yazıldığı ve günümüzde Mehmet Akif Ersoy Müze Evi olarak kullanılan yapı ve bu yapının içerisinde yer aldığı Mehmet Akif Ersoy Parkı da Hamamönü’ndeki önemli duraklardandır.

Canlı müzik konserleri ve film gösterimleri gibi etkinliklere de ev sahipliği yapan Hamamönü, Ankara’da yılın her döneminde ziyaret edilebilecek ve gezilebilecek bir yerdir. Sanat Sokağı’ndaki tarihi evlerde geleneksel el sanatlarıyla uğraşan sanatçıların eserleri görülmeye değerdir. El ürünleri pazarında ise yerel halkın el emeği ürünleri satın alınabilir.

Hamamönü, özellikle Ramazan aylarında geleneksel etkinliklere de ev sahipliği yapmakta olup ziyaretçilerin hoşça vakit geçirdikleri bir uğrak yeri olarak ilgi görmektedir.

Keşif sonrası fotoğraf çekebileceğimiz öncelikli sokakları belirleyip gerek aramızda bulunan arkadaşlarımız ile gerekse o anlarda çekim yaptığımız sokaklardan geçen kişilerle renkli çekimler gerçekleştirdik. Havanın yağmurlu olması sebebiyle elde ettiğimiz yansımalar ve bu yansımaların kadrajlara kattığı güzellikler, her türlü olumsuz koşula rağmen bunu avantaja çevirebileceğimizi ve iyi fotoğraflar elde edebileceğimizi kanıtlayan güzel bir örnekti.

Tarihi sokakların tarihi yapılarında yaşayan sıcak kanlı ve misafirperver kişilerle tanışıp sohbet etme imkanı da bulduk. Onların da fotoğraf anlamında bize kattıkları değer ile yine çok keyifli bir etkinliği daha sonlandırmış olduk. Yoğun yağışa rağmen bu güzel günü bizimle paylaşan ve katkı sağlayan fotoğraf dostlarımıza derneğimiz adına teşekkürlerimizi sunarken nice güzel etkinliklerde buluşmayı diliyoruz.

Ekim 2022

Seda Felekoğlu